Accueil » Novinky » 5 izbových rastlín, ktorým sa darí bez svetla

5 izbových rastlín, ktorým sa darí bez svetla

Vo svete, kde je prirodzené svetlo často synonymom pohody a zdravia, môžu byť vnútorné obytné priestory bez okien výzvou z hľadiska dekorácie. Existuje celý rad rastlín, ktoré sa do týchto podmienok dokonale hodia.

Dodajú vášmu interiéru prirodzený nádych bez potreby svetla alebo pravidelného zalievania. Nižšie nájdete 5 nápadov, ako si skrášliť domov rastlinami, ktoré môžu rásť bez svetla!

Hadia rastlina

Milovníkov zelene určite neprekvapí, že Sansevieria trifasciata – známejšia ako „hadia rastlina“ – patrí medzi najodolnejšie rastliny svojho druhu.

Pochádza z tropickej Afriky a Ázie, znáša nepravidelné zalievanie a darí sa mu aj bez priameho svetla. Vďaka dlhým, úzkym listom a intenzívnej zelenej farbe je ideálnym doplnkom dekorácií v neutrálnych tónoch, ako je béžová, sivá a biela.

Tipy na starostlivosť

Aby ste sa mohli z hadej rastliny tešiť čo najdlhšie, je dôležité sa o ňu správne starať. Stačí ľahké zalievanie raz za mesiac. Príliš veľa vody môže byť pre ňu škodlivé, preto sa snažte nájsť správnu rovnováhu medzi mokrým a suchým.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Juna Kaktus (@junacactus_)

Bonsaj

Bonsaje sú jedným z najobľúbenejších a najuznávanejších druhov rastlín na svete. Tieto malé stromčeky sú prispôsobené chladnému a vlhkému podnebiu, čo znamená, že sú ideálne do vnútorných priestorov.

Čtěte také  Príprava, zvládanie emócií a posilňovanie základných zručností

Na rozdiel od mnohých iných rastlín bonsaje nepotrebujú priame denné svetlo a dobre sa im darí aj v tmavších miestnostiach. Ich miniatúrna veľkosť však zvyčajne znamená zvýšenú pozornosť a časté zalievanie, pretože ich korene sú malé a krehké.

Tipy na starostlivosť

Ak ste začiatočník, musíte svojmu bonsaju venovať čas a pozornosť, aby bol zdravý. Vo všeobecnosti dbajte na to, aby bola pôda vždy vlhká, a sledujte akékoľvek známky sucha.

Raz týždenne postriekajte listy tenkou vrstvou postreku a pri hnojení sa rozhodnite pre organické produkty. Raz ročne naplánujte presadenie.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BS (@bsprebonsai)

Pothos

Pothos je rýchlo rastúca liána, ktorá bez problémov prežije v tmavých miestnostiach. Strieborná verzia (Scindapsus pictus) je obzvlášť atraktívna, so striebornou škvrnou na každom liste.

Pothos je pomerne nenáročný na starostlivosť a možno ho ľahko zavesiť na mreže, police a závesné koše.

Čtěte také  IQ test: Len géniovia nájdu 12 rozdielov do 30 rokov. Zvládnete túto výzvu?

Tipy na starostlivosť

Pothos je veľmi tolerantný voči stresu spôsobenému zalievaním a vystavením, ale mali by ste si dávať pozor, aby ste ho nepremáčali.

Raz za mesiac ju dôkladne zalejte, aby pôda medzi zalievaním čiastočne vyschla. Tak ako u väčšiny zelených listnatých rastlín, aj u nich môže rast stimulovať zriedené hnojivo aplikované každé 2 až 4 mesiace. Ak si všimnete, že listy opadávajú, môže to znamenať, že rastlina je vystavená nadmernému teplu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by wildwood_plants (@wildwood_plantlife)

Spathiphyllum

Spathiphyllum je zelená rastlina všeobecne známa ako „kvetina mieru“, pretože má jedinečný tvar bielych kvetov. Je veľmi obľúbený pre svoj svieži vzhľad a lesklé listy.

Hoci Spathiphyllum môže rásť vo svetlej miestnosti, nevyžaduje časté zalievanie a bez problémov prežije aj v tmavších miestnostiach.

Tipy na starostlivosť

Pri umiestnení rastliny Spathiphyllum do tmavej miestnosti by ste mali pozorne sledovať vlhkosť pôdy. Najlepšie je udržiavať pôdu mierne vlhkú a chrániť rastlinu pred prievanom.

Počas dňa postriekajte listy vodou a raz alebo dvakrát ročne prihnojte zriedeným tekutým hnojivom.

Philodendron Scandens

Philodendron Scandens, známy aj ako brazílsky filodendron, je popínavá rastlina, ktorá pochádza z Brazílie a Karibiku. Vďaka lesklým listom a hustému olisteniu dokonale zapadá do tmavého vnútorného prostredia.

Čtěte také  Optická ilúzia mozgu: Nájdete nepárnu topánku za 16 sekúnd?

Philodendron scandens tiež nepotrebuje nadmerné zalievanie, takže je ideálnou rastlinou pre ľudí, ktorí odchádzajú na dovolenku alebo sa o svoje rastliny zabúdajú starať.

Tipy na údržbu

Aby ste Philodendron scandens udržali v čo najlepšom stave, snažte sa ho chrániť pred prievanom a vyhýbajte sa nadmernému zalievaniu, pretože nadmerná vlhkosť môže spôsobiť vážne škody. Hnojivá na báze dusičnanu draselného aplikované každé dva mesiace môžu stimulovať jeho rast.


 

Súvisiaci príspevok

Zineta
Napísal : Zineta
Volám sa Zineta a som autorkou pre scpen.sk. O témach z oblasti zábavy som začal písať pred viac ako piatimi rokmi. Považujem to za skvelý spôsob, ako sa podeliť o svoju vášeň pre populárnu kultúru a zábavu s ľuďmi na celom svete. Rád vytváram články o filmoch, seriáloch, knihách, videohrách a piesňach. Vo svojich článkoch sa vždy snažím byť originálny a kreatívny, aby som svojim čitateľom poskytol niečo nové a vzrušujúce. Milujem slobodu, ktorú slobodná práca ponúka, a považujem ju za skvelý spôsob, ako preskúmať rôzne témy a vyjadriť svoj vlastný názor.