Accueil » Novinky » Ako chrániť vtáky a hmyz v záhrade v zime?

Ako chrániť vtáky a hmyz v záhrade v zime?

Zima je ťažkým ročným obdobím pre mnohé drobné živočíchy žijúce v našich záhradách, najmä pre vtáky a hmyz. Problémom môžu byť nízke teploty a nedostatok potravy.

Ak im chcete poskytnúť prístrešie alebo jedlo navyše, tu sú naše tipy, ktoré im pomôžu prežiť zlé počasie!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lucia Krivdová (@luci.a_krivdova)

Zachovanie prirodzenej vegetácie a úkrytu

Trávnaté porasty poskytujú úkryt potrebný pre malé cicavce a vtáky. Neváhajte a ponechajte ich v okolí svojho domu! Aj štrbiny kmeňov dospelých stromov poskytujú týmto malým tvorom úkryt.

Rovnako umiestnite niekoľko hromád konárov alebo lístia na dno záhrady a do blízkosti rybníkov.

Vytvorte si tukové gule, aby ste si vytvorili zásobu potravy

Aby vtáky prežili zimu, je dôležité zabezpečiť, aby im nechýbala potrava. Ponúknite im tukové guľôčky: ľahko si ich vyrobíte sami, umožňujú vám kontrolovať zložky živín, a tým zabezpečiť lepší príjem potravy ako priemyselné výrobky.

Čtěte také  Test optických ilúzií očí: Dokážete nájsť nepárny mobil za 20 sekúnd?

Recept na tukové gule

Začnite tým, že na panvicu na miernom ohni dáte 250 g bravčovej masti. Po rozpustení primiešajte 200 g celozrnnej múky a 100 g jemného cukru. Potom pridajte čo najviac semienok (slnečnicových, prosných atď.).

Nakoniec prilejte 1 l horúcej vody a miešajte, kým nevznikne hladká konzistencia. Pred tvarovaním guľôčok ľubovoľnej veľkosti nechajte vychladnúť. Môžete ich zavesiť na stromy alebo umiestniť na kŕmidlá.

Kedy rozdávať tučné gule?

Podľa Ligue pour la Protection des Oiseaux sa tento roztok odporúča používať od polovice novembra do marca 2023, prípadne aj koncom marca, ak je ešte zimné počasie. Neodporúča sa však prikrmovať vtáky na jar a v lete, pretože mnohé druhy sa v tomto období stávajú hmyzožravými a je dôležité, aby sa mladé vtáky naučili samy vyhľadávať zdroje potravy.

Výroba hniezdnych búdok a domčekov pre hmyz

Vhodný životný priestor chráni vtáky a užitočný hmyz pred nepriaznivým počasím. Preto postavte hniezdne búdky a úkryty pre užitočný hmyz. Použite svoju fantáziu: môžete vytvoriť ručné výrobky rôznych tvarov z recyklovaných materiálov alebo prevrátených kvetináčov naplnených slamou.

Čtěte také  ako dosiahnuť dvakrát rýchlejší rast rastlín pomocou prírodného hnojiva

Teraz už viete, ako pomôcť zvieratám vo vašej záhrade prežiť zimu! Nezanedbávajte tieto jednoduché veci, budú mať pozitívny vplyv na životné prostredie a pomôžu druhom prežiť počas celého roka!

Súvisiaci príspevok

Zineta
Napísal : Zineta
Volám sa Zineta a som autorkou pre scpen.sk. O témach z oblasti zábavy som začal písať pred viac ako piatimi rokmi. Považujem to za skvelý spôsob, ako sa podeliť o svoju vášeň pre populárnu kultúru a zábavu s ľuďmi na celom svete. Rád vytváram články o filmoch, seriáloch, knihách, videohrách a piesňach. Vo svojich článkoch sa vždy snažím byť originálny a kreatívny, aby som svojim čitateľom poskytol niečo nové a vzrušujúce. Milujem slobodu, ktorú slobodná práca ponúka, a považujem ju za skvelý spôsob, ako preskúmať rôzne témy a vyjadriť svoj vlastný názor.