Accueil » Novinky » Ako sa zbaviť plesní v kvetináči?

Ako sa zbaviť plesní v kvetináči?

Ak máte rastliny v kvetináčoch a všimli ste si, že vrchná vrstva zeminy sa začala pokrývať plesňou, potom ste našli správny článok!

V tomto článku sa s vami podelíme o praktické tipy, ktoré vám pomôžu odstrániť pleseň, ktorá sa nahromadila vo vašom kvetináči, a zabezpečiť, aby sa vašej rastline vrátil zdravý vzhľad.

 

Voir cette publication sur Instagram

 

Une publication partagée par tothovamarta (@zahrad_nickovo)

Pochopenie plesní a ich príčin

Plesne sú prirodzené organizmy, ktoré žijú vo vlhkom a tmavom prostredí. Ako živý organizmus sa živí organickými látkami a produkuje spóry, ktoré sa môžu uvoľňovať do ovzdušia. Tieto spóry sú zodpovedné za zdravotné problémy spojené s plesňami vrátane alergií a podráždenia dýchacích ciest.

Plesne môžu rásť na akomkoľvek vlhkom povrchu a rýchlo sa šíria, ak je prítomná vlhkosť. To môže ľahko viesť k zamoreniu plesňami vo vašom dome, ak nie je dobre vetraný alebo ak dôjde k nehode, napríklad k úniku vody alebo k záplave. Ak chcete, aby sa vo vašej domácnosti nevyskytovali plesne, je dôležité pochopiť, ako im predchádzať.

Čtěte také  IQ test: je to zložité! Ak ste naozaj pozorní, pravdepodobne dokážete nájsť 12 rozdielov za menej ako 40 sekúnd!

Pripravte nádobu na likvidáciu

Pri príprave hrnca na odstránenie plesne musíte zabezpečiť, aby boli všetky povrchy zasiahnuté plesňou vyčistené a vydezinfikované. Na úplné odstránenie plesne použite mydlo a domáce prostriedky na báze vody a dezinfekčný prostriedok.

Môžete použiť aj špecifické výrobky určené na ničenie plesní, napríklad čistiace prostriedky na báze chlóru. Tieto výrobky môžu zničiť plesne účinnejšie, ale mali by sa používať opatrne, pretože sú agresívnejšie.

Musíte tiež zabezpečiť, aby v priestore mohol voľne cirkulovať vzduch, aby sa plesne nerozvíjali. Ďalej utesnite všetky trhliny a otvorené rohy vhodným tmelom, aby ste zabránili hromadeniu vlhkosti.

Po vyčistení a utesnení by ste mali priestor vyvetrať otvorením okien a použitím ventilátorov. Pomôže to znížiť vlhkosť v priestore a znížiť riziko vzniku nových plesní. Po vysušení a vyvetraní priestoru môžete na všetky postihnuté povrchy naniesť ochranný protiplesňový náter, ktorý zabráni ďalšiemu rastu plesní.

Používanie prírodných prostriedkov na odstránenie plesní

Prírodné prostriedky môžu byť praktickou možnosťou na odstránenie plesní z vášho domova. Hoci nemusia byť také účinné ako chemikálie, sú lacnejšie a bezpečnejšie pre životné prostredie. Tu je niekoľko metód na odstránenie plesní:

  • Jedlú sódu možno zmiešať s horúcou vodou a vytvoriť tak pastu, ktorú možno naniesť na povrchy kontaminované plesňou. Pred opláchnutím ju nechajte chvíľu pôsobiť.
  • Biely ocot je ďalší prírodný produkt, o ktorom je známe, že ničí plesne. Mali by ste ho naliať do fľaše s rozprašovačom a nastriekať na miesta, kde sa nachádza pleseň. Nechajte ho zaschnúť a opláchnite.
  • Čajovníkový olej, známy aj ako olej z melaleuky, je veľmi účinnou možnosťou, pretože je veľmi silný a pomáha ničiť spóry. Môžete ho zriediť s trochou vody a použiť ako sprej.
Čtěte také  Optická ilúzia Vizuálny test: Ak máte orlie oči, nájdite nepárnu mačku za 18 sekúnd

Tieto prírodné prostriedky môžu byť veľmi prospešné, ak ste ochotní urobiť niečo navyše. Je dôležité, aby ste pri ošetrovaní pliesňou napadnutých povrchov konali rýchlo a dbali na všetky potrebné bezpečnostné opatrenia.

Chemikálie používajte ako poslednú možnosť

Prírodné metódy môžu byť veľmi užitočné pri odstraňovaní plesní, ale môžu nastať situácie, keď tieto metódy nebudú stačiť. V takom prípade je potrebné použiť chemikálie. Túto možnosť však neberte na ľahkú váhu: chemické zložky môžu byť pri nesprávnom použití toxické.

Je preto veľmi dôležité dodržiavať bezpečnostné pokyny a nepreceňovať predpísané dávky. Okrem toho sa odporúča poradiť sa s odborníkom, aby ste získali presné a úplné informácie skôr, ako pristúpite k aplikácii. Po aplikácii prípravku je čas nechať ho pôsobiť a otestovať, či bola pleseň zlikvidovaná.

Je dôležité udržiavať rastliny zdravé a umožniť im prosperovať. Dodržiavaním praktických tipov uvedených v tomto článku môžete ľahko odstrániť plesne v kvetináči a udržať zdravé prostredie pre vašu rastlinu.

Čtěte také  Optická ilúzia mozgu: Ak máte bystré oči, nájdite číslo 146 medzi 149 za 15 sekúnd

Môžete tiež podniknúť niekoľko ďalších krokov, aby ste zaistili, že váš kvetináč nebude opäť napadnutý. Patrí sem používanie kvalitných substrátov a správnej drenáže, aby sa zabránilo hromadeniu vlhkosti. Nakoniec, starajte sa o svoju rastlinu a ona sa vám odvďačí!

Súvisiaci príspevok

Zineta
Napísal : Zineta
Volám sa Zineta a som autorkou pre scpen.sk. O témach z oblasti zábavy som začal písať pred viac ako piatimi rokmi. Považujem to za skvelý spôsob, ako sa podeliť o svoju vášeň pre populárnu kultúru a zábavu s ľuďmi na celom svete. Rád vytváram články o filmoch, seriáloch, knihách, videohrách a piesňach. Vo svojich článkoch sa vždy snažím byť originálny a kreatívny, aby som svojim čitateľom poskytol niečo nové a vzrušujúce. Milujem slobodu, ktorú slobodná práca ponúka, a považujem ju za skvelý spôsob, ako preskúmať rôzne témy a vyjadriť svoj vlastný názor.