Accueil » Dom » Ako si môžete na balkóne alebo terase vytvoriť peknú zeleninovú záhradu?

Ako si môžete na balkóne alebo terase vytvoriť peknú zeleninovú záhradu?

Ak máte malý vonkajší priestor, napríklad balkón alebo terasu, ale napriek tomu chcete využívať výhody záhradkárčenia a pestovania vlastnej zeleniny a byliniek, nezúfajte. S niekoľkými jednoduchých tipov Na balkóne alebo terase si môžete jednoducho vytvoriť krásnu zeleninovú záhradu.

V tomto článkusa s vami podelíme niekoľko tipov praktické tipy na založenie zeleninovej záhrady a jej celoročné využívanie.

Výber správneho miesta pre zeleninovú záhradu na balkóne alebo terase

Zeleninová záhrada na balkóne alebo terase je skvelý spôsob zberu čerstvej zeleniny a ovocia. Predtým, ako začnete, je však nevyhnutné vybrať si vhodné miesto pre zeleninovú záhradu. Aby ste dosiahli najlepšie výsledky, musíte nájsť miesto, ktoré má dostatok slnka a nie je príliš veterné.

Ak váš balkón nemá veľkú plochu, môžete sa rozhodnúť aj pre závesné kvetináče. Po výbere miesta sa musíte uistiť, že je dostatočne stabilné a pevné, aby udržalo rastliny, kvetináče a náradie.

Budete musieť zvážiť aj veľkosť záhrady a množstvo vody, ktoré bude potrebovať. Nakoniec sa pred vysadením záhrady uistite, že váš balkón alebo terasa sú dobre udržiavané a neobsahujú chemikálie. Takto budete mať každú sezónu zdravú a výživnú zeleninu.

Čtěte také  Ako opravíte istič, ktorý stále vypína?

Výber správnych rastlín do zeleninovej záhrady na balkóne alebo terase

Výber správnych rastlín pre zeleninovú záhradu na balkóne alebo terase môže byť náročný. Je dôležité zohľadniť množstvo svetla a dostupného priestoru, ako aj charakter pôdy. Najlepšie je vysádzať zeleninaz kvety a byliny ktoré sú prispôsobené týmto podmienkam.

Listová zelenina, ako je kapusta, špenát a kel, potrebuje viac tieňa ako stonková alebo plodová zelenina, ako je kukurica alebo paradajky. Trvalky môžu záhrade dodať farbu a rozmanitosť a zároveň znížiť čas a úsilie vynaložené na údržbu.

Mnohé bylinky veľmi dobre rastú v kvetináčoch a nevyžadujú si veľkú údržbu. Bylinky sú tiež vynikajúcou voľbou, pretože môžu obohatiť vaše pokrmy a zároveň poskytnúť krásnu kulisu.

Príprava pôdy pre zeleninovú záhradu na balkóne alebo terase

Pôda na vašom balkóne alebo terase je pravdepodobne najdôležitejším prvkom, ktorý treba zohľadniť pri zakladaní zeleninovej záhrady. Príprava pôdy je základným krokom na dosiahnutie a udržanie bohatej produkcie zeleniny a ovocia.

Na tento účel je potrebné do existujúcej pôdy primiešať organické materiály, ako je kompost a ornica, aby sa zlepšila jej kvalita a štruktúra. Budete tiež musieť pridať hnojivo, aby ste rastlinám dodali živiny potrebné na rast.

Čtěte také  Poškodená plastová stolička? Prečo to radšej nenatrieť? Objavte naše tipy na maľovanie záhradného nábytku z PVC

Po obohatení pôdy by sa mala preosiať a vyrovnať, pretože zelenina a ovocie potrebujú na svoj rast rovný priestor. Na balkóne alebo terase môžete tiež vytvoriť kopčeky na zlepšenie cirkulácie vzduchu a odtoku dažďovej vody. Nakoniec budete musieť nainštalovať účinný zavlažovací systém, pretože dobré zavlažovanie je nevyhnutné pre zdravie rastlín.

  • Zmiešajte kompost a zeminu z kvetináčov s existujúcou pôdou
  • Pridajte hnojivo
  • Preosejte a zarovnajte pôdu
  • Vytvorte kopčeky
  • Nainštalujte účinný zavlažovací systém

Udržujte a chráňte zeleninovú záhradu na balkóne alebo terase

Údržba zeleninovej záhrady na balkóne alebo terase môže byť náročná, najmä keď sú ťažké poveternostné podmienky. Preto je dôležité záhradu dobre chrániť, aby sa mohla rozvíjať v čo najlepších podmienkach. V prvom rade sa odporúča vybrať rastliny, ktoré sú prispôsobené klimatickým podmienkam regiónu.

Ďalej je potrebné zabezpečiť, aby dobre zalievajte záhradu a zakryte rastliny krytom, aby boli chránené pred vetrom a poveternostnými vplyvmi. Okrem toho je dôležité záhradu pravidelne čistiť, aby ste odstránili burinu a škodcov, ktorí môžu rastliny poškodiť.

Čtěte také  Ako vyčistiť a vyprať sprchový záves?

Nakoniec sa odporúča každé 2 – 3 mesiace pôdu hnojiť, aby bola bohatá na živiny a zabezpečila optimálny vývoj rastlín. Mala by sa tiež sledovať úroveň pôdnej vlhkosti a v prípade potreby by sa malo pridať viac vody, aby sa pôda udržala vlhká. Takto si budete môcť dlho naplno užívať výhody vašej záhrady.

Vytvorenie zeleninovej záhrady na balkóne alebo terase je skvelý spôsob, ako sa postarať o svoju životné prostredie a užívajte si výhody, ktoré príroda ponúka. Okrem toho, že je to veľmi príjemné na pohľad, môže to byť veľmi zaujímavý spôsob, ako sa naučiť pestovať zeleninu a bylinky.

S domáce tipy Tipy uvedené v tomto článku vám pomôžu vytvoriť krásnu zeleninovú záhradu, po ktorej ste vždy túžili!

Súvisiaci príspevok

Photo of author
Napísal : Daniel
S Kulturologia sa snažím vyberať a ponúkať vám tie najlepšie správy súčasnosti, a to ako o Qi a testoch osobnosti, tak aj o denných správach. Každé ráno uverejňujem aj horoskop dňa.