Accueil » Novinky » Čo robiť v zeleninovej záhrade v marci? Tipy a nápady

Čo robiť v zeleninovej záhrade v marci? Tipy a nápady

Praktické rady a tipy pre úspešné záhradkárčenie v marci: príprava pôdy, výsadba, zavlažovanie a starostlivosť o plodiny. Naučte sa, ako sa starať o záhradu a tešiť sa z úrody!

V marci sa nadšený záhradkár musí uistiť, že je pripravený čo najlepšie využiť záhradkársku sezónu. Či už ide o výsev alebo výsadbu, je dôležité presne vedieť, čo robiť, aby bola zeleninová záhrada produktívna a zdravá.

V tomto článku vám poskytneme tipy a triky, ktoré vám pomôžu vyťažiť z vašej záhrady v marci čo najviac.

 

Voir cette publication sur Instagram

 

Une publication partagée par Lujano 🇸🇰🌈 (@vilalujano)

Príprava miesta

Príprava miesta je kľúčovým krokom pre úspešnú výsadbu a sejbu. Je potrebné vykonať práce, ako je orba a okopávanie, ktoré zahŕňajú obracanie pôdy a odstraňovanie buriny.

Tieto činnosti sú veľmi dôležité na zlepšenie kvality pôdy. Po vykonaní týchto činností bude výsledkom kyprejšia a na živiny bohatšia pôda. Ďalej je vhodné pôdu pohnojiť, aby sa jej dodali všetky potrebné živiny. Rastliny sa tak budú môcť lepšie vyvíjať.

Výsadba a výsev

Výsadba a výsev sú základnými krokmi pri vytváraní a udržiavaní záhrady. Prvým krokom je výber odrôd rastlín, ktoré sa budú pestovať, v závislosti od klimatických podmienok a typu pôdy. Po výbere odrôd je potrebné pripraviť pôdu jej prevrátením a odstránením buriny. Potom sa musí vykopať dostatočne hlboká priekopa, aby sa korene rastlín mohli správne vyvíjať.

Čtěte také  Ak máte 50/50 Vision Nájdite slovo Booty medzi Boozy za 13 sekúnd

Potom je čas zasadiť semená a mladé rastliny. Nakoniec treba plodiny chrániť sieťami proti vtákom a iným predátorom.

Po vysadení je dôležité sledovať rast plodín. Je potrebné pravidelne odstraňovať burinu, aby nekonkurovala hlavnej plodine v boji o vodu a živiny. Pravidelné prerezávanie môže byť potrebné aj na udržanie zdravých rastlín a ich plodov alebo kvetov.

Údržba plodín

Údržba plodín je dôležitým krokom k úspechu vašej záhrady. Zahŕňa vykonávanie úloh potrebných na údržbu vašich rastlín. Tieto úlohy sú rôznorodé a zahŕňajú zavlažovanie, mulčovanie, kompostovanie, hnojenie a pletie.

Tieto úlohy je potrebné vykonávať pravidelne, aby sa zachoval zdravotný stav a vzhľad rastlín a ich úroda.

Na to je potrebné byť ostražitý a vykonávať pravidelné kontroly. Kontrolujte úroveň zavlažovania, uistite sa, že rastliny sú bez buriny, a skontrolujte celkový stav listov a kvetov. Ak spozorujete akékoľvek príznaky ochorenia alebo poškodenia rastlín, je dôležité, aby ste ich okamžite ošetrili.

Čtěte také  Optická ilúzia Vizuálny test: Ak máte bystré oči, nájdite číslo 330 za 20 sekúnd

Dôležité je tiež vykonávať pravidelné odstraňovanie buriny. To znamená odstraňovanie akejkoľvek buriny, ktorá sa v záhrade objaví. Môžete na to použiť rôzne metódy: ručne, pomocou chemického prípravku na ničenie buriny alebo nahradením buriny vhodnejším porastom.

V niektorých prípadoch môže byť potrebné orezanie kríkov, napríklad na zlepšenie ich rastu alebo na odstránenie odumretých konárov.

Nakoniec, na dokončenie údržby porastov môžete použiť aj hnojivo prispôsobené jednotlivým druhom rastlín, aby ste podporili ich rast. Môžete tiež vysádzať kompost, aby ste zlepšili úrodnosť pôdy a obohatili jej štruktúru.

  • Zalievanie
  • Mulčovanie
  • Kompostovanie
  • Hnojenie
  • Odplevelenie
  • Prerezávanie kríkov
  • Hnojivá

Kontrola buriny a prerezávanie kríkov

Pletenie plodín a údržba kríkov sú nevyhnutné na zlepšenie kvality pôdy a zdravia vašich rastlín. Burina môže ovládnuť vaše plodiny a jej korene sa môžu zavŕtať do pôdy, čo sťažuje rast budúcich plodín. Aby ste tomu zabránili, je dôležité pravidelne odstraňovať burinu z pôdy.

Čtěte také  Vizuálny test: Nájdite žabu, ktorá sa na tomto obrázku zamaskovala!

Okrem toho by ste mali na jar a na jeseň strihať kríky, aby ste podporili ich rast. Prerezávanie znamená odrezanie suchých alebo odumretých konárov rastúcich na rastlinách, aby mohli absorbovať viac vzduchu a slnečného svetla. Môžete tiež skrátiť konáre, ktoré vyrastajú mimo ich prirodzeného tvaru, aby ste zachovali ich vzhľad. Nakoniec je dôležité kríky po prerezaní dobre zaliať, aby sa podporil ich rast.

 

Súvisiaci príspevok

Zineta
Napísal : Zineta
Volám sa Zineta a som autorkou pre scpen.sk. O témach z oblasti zábavy som začal písať pred viac ako piatimi rokmi. Považujem to za skvelý spôsob, ako sa podeliť o svoju vášeň pre populárnu kultúru a zábavu s ľuďmi na celom svete. Rád vytváram články o filmoch, seriáloch, knihách, videohrách a piesňach. Vo svojich článkoch sa vždy snažím byť originálny a kreatívny, aby som svojim čitateľom poskytol niečo nové a vzrušujúce. Milujem slobodu, ktorú slobodná práca ponúka, a považujem ju za skvelý spôsob, ako preskúmať rôzne témy a vyjadriť svoj vlastný názor.