Komu sa nestalo, že by ovocie zhnilo príliš rýchlo a skončilo v koši? Ak vás už nebaví plytvať ovocím, ktoré sa rýchlo kazí, tento článok je určený práve vám.
Podelíme sa s vami o 3 jednoduché tipy, ako udržať ovocie dlhšie. Zistíte, že niekoľko malých zmien môže výrazne pomôcť predísť plytvaniu potravinami. Ste pripravení naučiť sa niekoľko domácich tipov na konzervovanie ovocia? Začnime!
View this post on Instagram
Pochopenie príčin hniloby ovocia
Konzumácia ovocia je prospešná pre vaše zdravie aj potešenie. Je však náchylné na hnilobu a je dôležité pochopiť, čo ju spôsobuje, aby ste mohli prijať potrebné opatrenia na jej zachovanie. Hlavnými príčinami hniloby ovocia sú teplo a vlhkosť.
Ak je ovocie vystavené týmto prvkom, baktérie sa rýchlo množia a spôsobujú jeho hnilobu. Prítomnosť iného poškodeného alebo hnijúceho ovocia alebo zeleniny môže tiež spôsobiť hnilobu susedných produktov.
Rany, ako napríklad rezné rany a škrabance, môžu byť tiež faktorom hniloby. Ovocie, ktoré bolo ošetrené chemikáliami, môže tiež rýchlejšie vykazovať príznaky hniloby.
Používanie prírodných metód konzervácie
Konzervácia potravín je prastarý postup uchovávania potravín na optimálnu dobu a kvalitu. Najmä ovocie sa dá konzervovať prírodnými metódami, ktoré sú nielen jednoduché, ale aj veľmi účinné.
Solenie a sušenie patria medzi najčastejšie používané metódy. Solenie je metóda, pri ktorej sa ovocie posype soľou a nechá sa sušiť na vzduchu. Tým sa zabráni rastu baktérií a ovocie si zachová svoju vlhkosť a chuť.
Ďalším spôsobom konzervovania ovocia je sušenie. Pri tejto metóde sa ovocie vystaví horúcemu vzduchu, aby sa odstránila vlhkosť a získalo charakteristickú farbu a štruktúru.
Veľmi účinnou prírodnou metódou konzervovania ovocia je kvasenie. Ide o maceráciu ovocia v uzavretom prostredí bez prístupu svetla. Táto metóda umožňuje zachovať vitamíny, minerály a chuť potravín bez použitia umelých konzervačných látok.
Správne skladovanie ovocia
Základným postupom pri konzervovaní ovocia je jeho správne skladovanie. Väčšinu ovocia možno skladovať pri izbovej teplote, ale niektoré si vyžadujú špecifické podmienky skladovania. Je dôležité vedieť, ktoré ovocie je potrebné skladovať v chladničke a ktoré je najlepšie skladovať pri izbovej teplote. Ovocie, ktoré je potrebné skladovať v chladničke, by ste mali vložiť do vzduchotesnej nádoby alebo zabaliť do plastového vrecka.
Tu sú podmienky skladovania najbežnejších druhov ovocia:
- Paradajky, papriky a uhorky je najlepšie skladovať pri izbovej teplote, mimo dosahu priameho slnečného svetla a na vetranom mieste.
- Čerešne, jahody, maliny a čučoriedky je najlepšie skladovať vo vzduchotesnej nádobe v chladničke.
- Jablká, hrušky, pomaranče a citróny je najlepšie skladovať v chladničke.
- Banány a avokádo vydržia lepšie pri izbovej teplote, ale mali by sa rýchlo zjesť.
Aby ste zabránili príliš rýchlemu hnitiu ovocia, nenechávajte ho na priamom slnku ani v blízkosti iných potravín, ktoré môžu produkovať etylén, ako sú zemiaky, kukurica a petržlen. Nakoniec sa uistite, že ste ovocie zjedli čo najskôr, a ak spozorujete akékoľvek známky hniloby, vyhoďte ho.
Alternatívy na predchádzanie vzniku odpadu
Existuje mnoho spôsobov konzervovania ovocia, ale existujú aj alternatívy k jeho vyhadzovaniu. Ak máte príliš veľa ovocia, jednou z možností je darovať ho priateľom alebo susedom. Ovocie môžete aj zamraziť, aby vám vydržalo dlhšie. To je ideálne pre ovocie, ktoré sa nedá konzumovať v krátkom čase. Môžete z nich tiež vyrábať džemy, kompóty alebo iné výrobky.
Môžete ich sušiť na vzduchu alebo v rúre. Sušené ovocie sa dá dlhšie skladovať a konzumovať ako občerstvenie alebo pridávať do jedál. Nakoniec ich môžete spracovať na šťavu alebo alkohol, čo je vynikajúci spôsob ich dlhodobého uchovávania.
Existujú rôzne spôsoby, ako uchovať ovocie, ktoré dozrieva príliš rýchlo, dlhšie. Najúčinnejšie sú techniky skladovania v chlade, ale veľmi praktické môžu byť aj iné riešenia, napríklad použitie papierových vrecúšok, pridanie octu alebo vákuové balenie, ktoré vám pomôžu uchovať ovocie dlhšie.