Accueil » Novinky » Vysaďte si vo februári do záhrady tieto 4 druhy zeleniny a toto ovocie

Vysaďte si vo februári do záhrady tieto 4 druhy zeleniny a toto ovocie

Pre úspešnú zeleninovú záhradu je dôležité vedieť, ktoré druhy zeleniny vysádzať v závislosti od ročného obdobia. Rast rastlín totiž do veľkej miery závisí od podnebia. Zatiaľ čo niektorým rastlinám sa darí v horúcom a suchom prostredí, iným sa darí v chladnom a vlhkom prostredí. Zistite, ktoré rastliny môžete pestovať vo svojej záhrade vo februári.

Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie výsledky vo svojej zeleninovej záhrade, je veľmi dôležité vybrať správne rastliny pre každé ročné obdobie. Vo februári sa môžu vysádzať niektoré druhy zeleniny a byliniek, ktoré využijú poveternostné podmienky na ľahší rast. Zistite, aké sú tieto rastliny a čo potrebujete vedieť, aby ste zabezpečili ich úspešný rast.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ZC Fišer Plzeň (@zcfiser)

Akú zeleninu možno zasadiť do záhrady vo februári?

Február je ideálny čas na výsadbu zeleniny v záhrade. Hoci je počasie stále veľmi neisté, môžete začať vysádzať odrody mrkvy, cibule, paradajok, cesnaku a šalotky.

Mrkvu je najlepšie sadiť koncom mesiaca, zatiaľ čo ostatné druhy zeleniny môžete sadiť začiatkom mesiaca. Pre mrkvu a paradajky sa odporúčajú skoré a mrazuvzdorné odrody, aby sa využila skorá úroda.

V prípade cesnaku a cibule si vyberte odrody, ktoré sú odolné voči chladu a suchu. Pokiaľ ide o šalotku, vyberte si odolné odrody, aby sa mohla zdravo vyvíjať.

Vo februári môžete nájsť rôzne druhy zeleniny vhodné na pestovanie: ružový cesnak je dobrou voľbou, pretože dlho vydrží a je odolný voči nepriaznivým poveternostným podmienkam. Cibuľu možno zbierať na jar a je vynikajúcim základom omáčok a marinád.

Mrkvu možno zbierať v lete, ak sa zasiala dostatočne skoro. Skoré paradajky dodajú šalátom alebo jedlám lahodnú chuť a šalotka sa postará o chutnú bodku na záver vašich jedál.

Čtěte také  IQ test: Nájdite skrytého chlapca v priebehu niekoľkých sekúnd a dokážte, že ste inteligentný človek.

Ak chcete pestovať zeleninu počas februára, nezabudnite, že pôda musí byť pred výsadbou riadne pripravená. Na obohatenie pôdy použite kompost a ak je pôda príliš kompaktná, pridajte piesok. Na zlepšenie kvality plodín sa môžu pridávať aj organické hnojivá.

Výsev mrkvy koncom februára

Február je ideálny mesiac na výsadbu mrkvy v záhrade. Je to skvelý spôsob, ako dopestovať chutnú a výživnú zeleninu. Mrkva je bohatá na vitamíny a minerálne látky a jej pestovanie je veľmi jednoduché. Môžete ich zasiať priamo do zeme, ale môžete ich zasadiť aj do kvetináča, aby ste získali väčšiu úrodu. Je dôležité vybrať si odrodu vhodnú pre vaše klimatické podmienky a pred výsevom dobre pripraviť pôdu.

Pre lepší rast rastlín je tiež potrebné zabezpečiť stálu vlhkosť a pravidelné zavlažovanie. Keď je mrkva dobre zakorenená, môžete ju zbierať o niekoľko mesiacov neskôr.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by GREYcat (@greycatneko)

Výsadba cibule vo februári

Február je výborný mesiac na výsadbu cibule, pretože pôda je dostatočne teplá na to, aby podporovala dobrý rast. Hoci cibuľu môžete začať sadiť už začiatkom februára, najlepšie je vysádzať ju koncom mesiaca. Je to preto, že ak počkáte, kým sa pôda oteplí, dosiahnete spravidla lepšiu klíčivosť a väčšiu úrodu. Najbežnejšie odrody sú červená, žltá a biela cibuľa.

Na výsadbu cibule je potrebné vybrať slnečné miesto s dobrou drenážou. Dbajte na to, aby bola pôda bohatá na živiny, a pravidelne ju zalievajte, aby bola vlhká. Keď cibuľa dosiahne určitú veľkosť, môžete ju začať zbierať.

Výsev paradajok vo februári

Február je ideálny čas na výsadbu paradajok. Paradajky sú teplomilná zelenina, preto by ste mali semená paradajok vysievať do skleníka alebo pod vyhrievaný prístrešok. Ak toto zariadenie nemáte, môžete ich zasiať aj priamo do záhrady, keďže február je dostatočne mierny na to, aby táto zelenina mala optimálny štart. Dávajte si však pozor na ranné mrazíky, ktoré sa ešte môžu vyskytnúť, preto umiestnite rastliny paradajok na chránené miesto.

Čtěte také  Test osobnosti: Dvere, ktoré si vyberiete, odhalia, čo vás v živote brzdí!

Ľahko nájdete odrody, ktoré sú prispôsobené miernemu a vlhkému februárovému podnebiu. Ak chcete získať dobrú úrodu, vyberte si skoré odrody, ktoré sú zároveň odolné voči chorobám. Príkladom skorých odrôd sú „marmande“, „black zebra cocktail“ a „orange queen“. Keď rastliny dosiahnu výšku približne 10 cm, je čas presadiť ich do väčších kvetináčov.

Nakoniec nezabudnite, že pôda musí byť bohatá na živiny, aby ste získali paradajky plnej chuti a farby. Zelenina, ktorá potrebuje bohatú pôdu, je napríklad paradajka, ktorá poskytuje väčšiu a chutnejšiu úrodu. Preto neváhajte pri výseve pôdu hnojiť a rastliny pravidelne zalievať.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by OD SUSEDA (@odsuseda)

Výsadba ružového cesnaku vo februári

Február je ideálny čas na výsadbu ružového cesnaku. Môže sa vysádzať priamo v záhrade pri teplotách nad 5 °C, na slnečnom, dobre odvodnenom mieste. Dôležité je dobre pripraviť pôdu jej prevrátením a pridaním kompostu alebo hnoja, aby sa zlepšila kvalita pôdy. Keď je pôda pripravená, výsadba sa môže uskutočniť rozdelením strukov na niekoľko strúčikov a ich zasadením do hĺbky približne 5 cm.

Medzi jednotlivými trsmi sa odporúča dodržiavať vzdialenosť približne 10 cm, aby mala rastlina dostatok priestoru na rast. Ak je dobré počasie, cesnak by mal začať rýchlo rásť a do júla by mal byť pripravený na zber, ale je dôležité ho pravidelne sledovať a zalievať a zabezpečiť, aby nebol napadnutý hmyzom alebo chorobami.

Čtěte také  Matematická úloha: Musíte presunúť iba 2 zápalky, aby ste získali čo najvyššie číslo. Máte 20 sekúnd!

Výsadba šalotky vo februári

Šalotku môžete vysádzať vo februári. Šalotka je o niečo jemnejšia odroda cibule a je k dispozícii vo forme cibúľ na pestovanie. Sú nenáročné na pestovanie a možno ich pestovať na plnom slnku alebo v polotieni.

Výsadba sa vykonáva, keď je pôda po prvých zimných mrazoch ešte chladná a vlhká. Pred výsadbou je dôležité dobre pripraviť pôdu pridaním kompostu alebo hnoja, aby sa pôda obohatila. Cibuľky by sa mali vysádzať do riadkov vzdialených od seba asi 15 cm a potom sa zľahka zasypú zeminou. Šalotka by mala vyklíčiť do 3 – 4 týždňov a zberať ju môžete, keď začnú žltnúť listy.

Po zbere sa šalotka môže skladovať niekoľko týždňov, ak sa uchováva v suchu a tme. Sú vynikajúcou prílohou k mnohým jedlám, ale môžu sa konzumovať aj surové alebo varené. Sú bohaté na vitamíny a minerály a obsahujú antioxidanty, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a niektorých druhov rakoviny.

Vo februári môžete na záhrade pestovať rôzne druhy zeleniny. Mrkva, cibuľa, paradajky, cesnak a šalotka sú vhodné na pestovanie vo februári a môžu poskytnúť bohatú a chutnú úrodu.

Dôležité je vybrať si odrody, ktoré sú vhodné pre počasie a podmienky daného mesiaca, ako aj dobre pripraviť pôdu pre dosiahnutie najlepších výsledkov. Výsadba zeleniny vo februári môže byť zábavná a užitočná činnosť, ktorá prinesie zdravú a výživnú zeleninu pre celú rodinu.

Súvisiaci príspevok

Zineta
Napísal : Zineta
Volám sa Zineta a som autorkou pre scpen.sk. O témach z oblasti zábavy som začal písať pred viac ako piatimi rokmi. Považujem to za skvelý spôsob, ako sa podeliť o svoju vášeň pre populárnu kultúru a zábavu s ľuďmi na celom svete. Rád vytváram články o filmoch, seriáloch, knihách, videohrách a piesňach. Vo svojich článkoch sa vždy snažím byť originálny a kreatívny, aby som svojim čitateľom poskytol niečo nové a vzrušujúce. Milujem slobodu, ktorú slobodná práca ponúka, a považujem ju za skvelý spôsob, ako preskúmať rôzne témy a vyjadriť svoj vlastný názor.