Accueil » Novinky » Zožltnutý plast? Náprava na jeho vybielenie, aby vyzeral ako nový

Zožltnutý plast? Náprava na jeho vybielenie, aby vyzeral ako nový

Keď vlastníte plastové predmety, ich estetický vzhľad sa môže časom ľahko zhoršiť. Škrabance a škvrny Žlté škvrny sú bežné a môžu spôsobiť, že plastové predmety budú vyzerať staré a nudné.

Existujú však jednoduché triky na domáce použitie, aby tieto predmety vyzerali ako nové a vybielili ich. V tomto článku vám vysvetlíme, ako môžete zažltnutý plast vybieliť a dosiahnuť, aby vyzeral opäť ako nový, a to len za niekoľko minút. jednoduché kroky.

Pochopenie toho, prečo plast žltne

Žltnutie plastu je chemická reakcia, ktorá nastáva, keď sa plast dostane do kontaktu s chemikáliami alebo ultrafialovým svetlom. Táto reakcia sa nazýva fotohalogenácia a spôsobuje degradáciu plastu.

K oxidácii plastu prispieva UV žiarenie, tabak, výrobky pre domácnosť, čistiace prostriedky a znečistenie ovzdušia. Degradáciu plastu môže urýchliť aj dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu. Vysoká okolitá teplota a vlhkosť môžu tiež spôsobiť rýchlejšie žltnutie.

Žltnutie plastu môže byť vratné alebo nevratné. Ak sú molekuly plastu jednoducho zoxidované, môže byť možné ich obnoviť do pôvodného stavu pomocou vhodných chemikálií.

Čtěte také  Iba 5 % ľudí dokáže rozpoznať leguána na tomto obrázku

Ak sú však molekuly úplne zničené, plast sa nedá obnoviť a bude sa musieť nahradiť.

Na bielenie používajte domáce výrobky

Žltnutie plastu možno ošetriť bežnými výrobkami pre domácnosť. Existuje množstvo výrobkov a roztokov, ktoré možno použiť na vybielenie plastu do pôvodného stavu. Na stránke . výrobky na báze octuVýrobky na báze octu, ako je biely ocot alebo citrónová šťava, sú veľmi účinné na bielenie. Môžu sa nanášať priamo na povrch plastu a jemne trieť špongiou alebo mäkkou handričkou.

Biely ocot môžete tiež zriediť s vodou a namočiť plast na hodinu alebo dlhšie, v závislosti od intenzity zožltnutia. Veľmi účinné sú aj čistiace prostriedky na báze čpavku, ktoré môžete naniesť priamo na povrch plastu alebo zriediť s vodou.

Kúpele na báze amoniaku sú veľmi užitočné na čistenie ťažko prístupných plastových povrchov, ako sú rohy a zákutia. Použitie domácich prípravkov je lacná a účinná metóda čistenia plastov.

Čtěte také  Ako zorganizovať lov na veľkonočné vajíčka: Nápady a tipy na úspešnú párty!

Výroba zmesi na ošetrovanie plastov

Najjednoduchší a najbezpečnejší spôsob, ako sa starať o plast a udržiavať ho bez žltnutia, je vyrobiť zmes na jeho čistenie. Pri manipulácii s chemikáliami je veľmi dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia, preto si pred začatím práce nezabudnite prečítať návod a upozornenia priložené ku každému výrobku. Na výrobu tejto zmesi budete potrebovať :

  • 1 šálku jedlej sódy
  • 2 šálky horúcej vody
  • 1 polievková lyžica jemného tekutého mydla

Všetky tieto zložky zmiešajte a naneste na plast pomocou špongie. Jemne rozotrite a dobre opláchnite. Nechajte úplne zaschnúť a vášmu plastu by sa mala vrátiť pôvodná farba. Túto zmes používajte raz mesačne, aby ste udržali svoj plast čistý a bez žltnutia.

Ak je však váš plast už zažltnutý, možno budete musieť použiť silnejší čistiaci prostriedok alebo špeciálny bieliaci prípravok.

Prevencia a zabránenie zožltnutiu plastu

Žltnutiu plastov sa nedá vyhnúť, existujú však metódy na zníženie jeho vplyvu. Na stránke . prevencia je najlepší spôsob, ako udržať plast čistý a bez škvŕn. Je dôležité ho pravidelne čistiť a utierať mäkkou handričkou, aby sa odstránili špinu .olej a UV žiarenie.

Čtěte také  Matematická úloha: Presuňte iba jednu zápalku a vyriešte rovnicu za menej ako 20 sekúnd

Okrem toho by ste mali plast chrániť pred atmosférickými vplyvmi, ktoré môžu urýchliť jeho zožltnutie. Na vonkajšie povrchy plastov môžete naniesť špeciálny bezfarebný lak, ktorý zabráni ich zožltnutiu. Chráňte. Ak to budete robiť pravidelne, môžete predĺžiť životnosť svojich plastových predmetov.

Domáce triky na vybielenie zažltnutého plastu a jeho opätovný vzhľad sú veľmi účinné. Na čistenie a renováciu plastových predmetov máte k dispozícii mnoho metód. Navrhované metódy sú jednoduché, lacné a dajú sa vykonať pomocou výrobkov, ktoré už máte doma. Preto neváhajte a vyskúšajte ich a dajte svojim plastovým predmetom nový život!

Súvisiaci príspevok

Photo of author
Napísal : Daniel
S Kulturologia sa snažím vyberať a ponúkať vám tie najlepšie správy súčasnosti, a to ako o Qi a testoch osobnosti, tak aj o denných správach. Každé ráno uverejňujem aj horoskop dňa.